top of page
אבלציה של עורקי הכליה להורדת לחץ דם

צינתור כליות להורדת לחץ דם עמיד לטיפול 

לחץ דם גבוה זו המחלה שתורמת הכי הרבה לחלואה (מחלות לב, דמנציה ושבץ מוחי) ותמותה בעולם. ​יתר לחץ דם מופיע בקרב 30%-40% מאוכלוסיית העולם המפותח. לחץ דם מוגבר מושפע מאוד מאורח חיים (תזונה לא מאוזנת, אכילת מלח, חוסר בפירות וירקות, חוסר פעילות גופנית ועודף משקל). אך לחץ דם גם מופיע יחד עם הגיל, תופעות לוואי של תרופות (סטרואידים, משככי כאבים ), מחלות כליה ועוד. למרות זאת, רוב האנשים אשר סובלים מלחץ דם מוגבר, לא ניתן למצוא סיבה ולכן זה נקרא לחץ דם ראשוני. בחולים רבים עם לחץ דם מוגבר, יש עודף פעילות על המערכת הסימפטטית. המערכת הסימפטטית אחראית על הפרשת אדרנלין בגוף.  

 

טיפול  לסובלים מיתר לחץ דם עמיד לתרופות

צינתור כליות אשר נקרא גם  דנרבציה או אבלציה של עורקי הכליה (Renal Denervation) מיועד למטופלים עם לחץ דם גבוה אשר לא מצליחים לאזן את לחץ הדם שלהם לאחר שיפור אורח חיים ולפחות 3 תרופות נגד לחץ דם שונות. הטיפול מבוסס על נטרול העצבים הסימפתטיים הסובבים את עורקי הכליה, ואשר שולחים למוח אותות עצביים אשר גורמים ללחץ דם מוגבר. באנשים עם לחץ דם מוגבר שלא ניתן לאיזון, העצבים הללו עובדים בעודף פעילות ולכן מנסים למתן את הפעילות שלהם. הפעולה היא מאושרת לשימוש על ידי הFDA, EMA וגם משרד הבריאות הישראלי. חשוב להדגיש שהיא לא ניסיונית. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כיצד מבוצע הטיפול לצריבת עורקי הכליה (Renal Denervation)?

במהלך הפעולה מוחדרת צינורית קטנה (2 מ"מ) לעורק הכליה דרך עורק הירך (בדומה לצנתור לב). באמצעות גלי radiofrequency באנרגיה נמוכה המועברים מקצה הצנתר, מתבצעות כ-20 צריבות בכל עורק הכליה. הצריבה מנטרלת את פעילות העצבים הסימפתטיים ללא פגיעה בעורקים עצמם, וכך מווסתת את הפעלת היתר של מערכת העצבים הסימפתטית, התורמת להיווצרות יתר לחץ דם כרוני.

צריבת העצבים מתבצעת בהנחיית מערכת ממוחשבת אשר מבקרת את מיקום הצנתר, הטמפרטורה שלו והלחץ שהוא מפעיל על דפנות העורק באופן שמצמצם סיכון לסיבוכים ולפגיעות בסביבתו. הפעולה מבוצעת בטשטוש עמוק ולכן המטופל/ת לא מרגישים דבר וגם לא זוכרים דבר. 

מדובר בפעולה טיפולית פשוטה למדי, שנמשכת בדרך כלל פחות משעה ומאפשרת לטפל בשני העורקים ביחד. ההליך אינו כרוך בהשתלת שתל קבוע. לפעולה אין תופעות לוואי משמעותיות למעט כאב קל במפשעה כמו לאחר כל צינתור, ולמחרת המטופל כבר משתחרר לביתו.

מהי רמת היעילות של הטיפול?

בשנים האחרונות, פורסמו מספר רב של מחקרים כפוליי סמיות אשר הדגימו את יעילות הצינתור בהורדת לחץ דם בחולים עם לחץ דם מוגבר בדרגות חומרה שונות. כמו כן, חלה קפיצה מדעית עם הבנה מעמיקה יותר של פעילות העצבים ולכן בוצע תכנון של קטטר מתקדם אשר גם יעיל יותר (SPYRAL) וכן ישנו ניסיון רב יותר אשר מוביל להצלחה מרובה יותר. בחמש השנים האחרונות בוצעו כבר כ-5,000 טיפולים באמצעות מערכת זו ברחבי העולם. מחקרים מדגימים ירידה של 5-10 ממ"כ תוך 3 חודשים ולאחר 3 שנים, ירידה של 15-20 ממ"כ בלחץ דם.  מחקרים הדגימו שירידה כזו של לחץ דם יכולה לתרום להורדת השכיחות של אי ספיקת לב, שבץ מוחי ומוות. חשוב להדגיש שכמו טיפול רפואי, הטיפול הזה לא משפיע על כולם. כ75% הממטופלים מגיבים לטיפול עם ירידת לחץ דם משמעותית. 

למי מיועד טיפול לצריבת עורקי הכליה?

הטיפול בדנרבציה של עורק הכליה מיועד לגברים ונשים הסובלים מיתר לחץ דם עמיד לטיפול רגיל או למטופלים שלא יכולים/רוצים ליטול תרופות. בשנת 2023, יצאו קווי הנחיה אירופאים אשר ממליצים על הפעולה הזו למי שלא מצליח לאזן את לחץ הדם שלו לאחר שנוטל לפחות 3 תרופות נגד לחץ דם. קווי ההנחיה מאפשרים לעבור את הפעולה למטופלים שלא יכולים לקחת תרופות (תופעות לוואי) או לא רוצים. כל מטופל עובר סדרה של בדיקות לפני הצנתור כדי לשלול גורמים הורמונליים או מבניים אשר יוצרים את לחץ הדם המוגבר. מטופלים מתאימים צריכים לקבל המלצה מנפרולוג, אנדוקרינולוג או מומחה ליתר לחץ דם לטובת ביצוע הפעולה. 

התוויות הנגד מוגבלות למטופלים עם היצרות בעורק הכליה , טרשת עורקים קשה בעורקי הרגליים וחולים עם אי ספיקת כליות קשה (דיאליזה). 

לינק לכתבה שפורסמה בערוץ כאן 11 

לינק לכתבה באתר של איכילוב

יש לכם עוד שאלות? מוזמנים לקבוע פגישה אישית עם פרופ' ארבל 

RDN אבלציה של עורקי הכליה לטיפול בלחץ דם מוגבר
bottom of page